Citate despre dragoste - Despre dragoste citate

Un singur ceas de dragoste poate face cat viata intreaga.
Honore de Balzac

Poate ca pentru lume esti o singura persona, dar pentru o anumita persoana, esti intreaga lume.
Gabriel Garcia Marquez

Omul are nevoie de dragoste. Viata fara duiosie si fara iubire nu e decat un mecanism uscat, scartaitor si sfasietor. Victor Hugo

Inima are taine pe care nicio ratiune nu le patrunde
Guy de Maupassant

Dragostea - batai de inima pentru dureri de cap. -
Tudor Musatescu

Nu pot cunoaste adevarata dragoste, decat depasind-o.
Mircea Eliade

Dragostea este o poveste straveche, dar care este totdeauna noua. - Heinrich Heine

Dragostea este spatiul si timpul masurate cu inima.
Marcel Proust

Asa e dragostea… un joc, un joc stupid, murdar si masluit… nu intri fara sa dai socoteala intr-un asemenea joc. Camil Petrescu.

Dragostea neimpartasita e ca o taiere de fierastrau in bustean uscat si se incheie cu ura si razbunare.
Tudor Arghezi

Dragostea este ceata care se formeaza cu aburii suspinelor. William Shakespeare

Dragostea care nu sfarseste la ofiterul starii civile are vicii de forma. Liviu Rebreanu

Suntem doi si singuri, si-n loc de inima ne bate luna.
Nichita Stanescu

Un dram foarte mic de speranta este suficient pentru a cauza reaparitia dragostei.
Stendhal

Dragostea este poezia simturilor.
Honore de Balzac

Categoria: D