Un nou eveniment de marca la Universitatea "Aurel Vlaicu" din Arad

Rectorul UAV, prof. univ. dr. Lizica Mihut, l-a prezentat pe invitatul de onoare al universitatii aradene, ca pe "Un om care nu a facut niciun compromis, un reputat cercetator si distins profesor". Este vorba de profesorul Universitatii Bucuresti, dr. Eugen Segal, membru al Academiei Romane, care a devenit Doctor Honoris Causa al Universitatii "Aurel Vlaicu" Arad.
In Laudatio, sustinut de prof. univ. dr.ing. Corneliu Iditoiu a fost conturata nu doar personalitatea stiintifica de exceptie a profesorului Segal, ci si un mic portret al distinsului oaspete. In fata auditoriului a fost schitat profilul unei mari personalitati cu o reala vocatie de dascal, un cercetator tenace, care impresioneaza atat prin cunoastere cat si prin modestie.

Adaugat in: Jun 8, 2011