Un om foarte zgarcit

Era odata un om foarte zgarcit si avea un fiu. L-a dat la scoala ca sa stie si el carte. A terminat baiatul 12 clase si vroia sa mearga mai departe la facultate. Tatal l-a dat si la facultate, sa invete si sa ii fie de ajutor cand va fi batran. Ajunge baiatul la facultate si vede ca toti au bani multi si ii scrie o scrisoare tatalui sau:
"Draga tata,
M-am acomodat foarte bine la camin, profesorii ma simpatizeaza pt ca invat bine. Ar fi o problema: toti de aici au multi bani si rad de mine ca nu am. Te rog, daca vrei, sa imi trimiti si mie 100 de lire. Promit ca o sa ma revansez in fata ta."
Dupa un timp primeste o scrisoare de la tatal sau, in care era si o bancnota de 10 lire. In scrisoare scria:
"Dragul meu fiu,
Ma bucur sa aud ca inveti bine si ca profesorii te simpatizeaza. Dar sa stii mai ca zece lire se scrie cu un singur 0, nu cu 2"

Adaugat in: Sep 26, 2012