Raspunsul unui batran pentru un tanar

Un tânăr stilat, student la o facultate de economie, sărbătorea într-un bar sfârșitul sesiunii. El a privit în jur și a văzut un bătrân. Studentul s-a apropiat de el și a început să-i povestească de ce oamenii vârstnici nu-i înțeleg pe cei din generația lui.

„Pur și simplu voi ați crescut într-o lume complet diferită, aproape primitivă,  a spus el tare, ca să fie auzit de toți clienții barului.  Generația mea a crescut cu televizoare, avioane reactive, călătorii în cosmos, Internet, energie atomică și…”

El s-a oprit ca să bea o gură de bere, iar bătrânul a profitat de această pauză și a spus: „Fiule, să știi că chiar ai dreptate. Noi nu aveam toate aceste lucruri. De aceea, noi le-am creat. Iar acum gândește-te ce faci TU pentru următoarea generație?”

Barul a răsunat de aplauze!

Categoria: Cugetari

Adaugat in: Oct 25, 2016