Sa-i dezbata celuilalt mai multi dinti

Lupul si iepurele găsesc un sac mare plin cu mâncare si imediat au început să se certe cine să ia sacul. La un moment dat lupul propune:
- Mă iepurilă, hai aaa, sacul va reveni celui care reuseste dintr-o lovitură să-i dezbată celuilalt mai multi dinti.
Iepurile imediat a căzut de acord cu propunerea. Lupul zice:
- Hai tu primul.
Îsi face iepurele elan si când mi ți-l plesneste peste bot pe lup din toată puterea încât asta cade lat la pământ. Se scoală lupul, scuipă dinții, îi numără și zice:
- Sase.
După asta, îl apucă lupul de urechi pe iepure și ai aplică așa o lovitură, că mai mai să-i rupă urechile. Scuipă iepurile dintii, numără:
- Patlu.
- Cum mă patlu, imposibil? – se miră lupu
- Iaca-sa, patlu, pentlu că eu de tot am patlu.

Adaugat in: Oct 21, 2012