Savantul si nea Gheorghe

Merge un savant cu nea Gheo cu trenul la Bucuresti.
Dupa un timp savantul ii propune o partida de sah la care nea Gheo:nu stiu domnule eu sunt prost nu stiu jocuri de astea.
mai merg ei un timp si savantul iara:domnule haiditi sa jucam o partida de table.
nea Gheo:nu stiu domnule eu sunt prost nu stiu jocuri de astea.
savantul: atunci hai sa jucam alt joc, eu iti pun o intrebare, daca nu sti sa raspunzi imi dai 10 lei si imi pui si dumneata o intrebare si daca nu stiu iti dau 100 de lei.
bine zice nea Gheo.
Savantul:ce paralela trece prin mijlocul romaniei?
Nea Gheo:nu stiu domnule na 10 lei
Savantul: acuma intreabama dumneata ceva
Nea Gheo: ce zboara cu 4 picioare si merge cu 3
Sta savantul se gandeste,se gandeste aproape sa ajunga la Bucuresti si zice:nu stiu domnule na 10 lei da zimi ce zboara cu 4 picioare si merge cu 3 ca pe asta nu o stiu.
Nea Gheo:nu stiu domnule na 10 lei.

Adaugat in: Jun 24, 2012