Jean Livescu - Limba Germana

Manualul  de faţă,  o  ediţie  revăzută  a  celui din  1963, se  adresează studenţilor  de  la  cursurile  de  limbi  străine la alegere (cursuri  de zi  si  fără  frecvenţă),  de  la cursu­rile  postuniversitare,  precum  şi  studenţilor  ce  studiază limba  germană  ca  specialitate  secundară.  De asemenea considerăm că manualul  poate  fi  folosit  la  orice cursuri de  limba  germană,  cu  sau  fără  profesor.
La  selecţionarea textelor şi  a  exerciţiilor gramaticale s-a  avut  în  vedere predarea  unor  cunoştinţe elementare de  morfologie şi  sintaxă,  precum  şi  însuşirea  lexicului uzual.   în   acelaş  timp   manualul   urmăreşte  însuşirea
normelor  de   bază  ale  ortografiei  şi   ortoepici   limbii germane.
In   alcătuirea  textelor  s-a  ţinut   seama  de  sfera  de activitate profesională şi  de  preocupările studenţilor.  S-au inclus şi  fragmente adaptate din  opere literare, cu scopul de  a  lărgi  orizontul  cultural  al  studenţilor  şi  de  a-i pre­găti  pentru  trecerea la  însuşirea  textelor de  specialitate.
Organizarea vocabularului, care în  ediţia  aceasta  apare
în  broşură  separată,  a  urmărit  cuprinderea  termenilor
uzuali  care  intervin  frecvent  în  sfera  de  activitate  a
studentului   sau   care  sînt   caracteristice pentru  textele
limbii  literare.
Obiectivul  principal   al  organizării  manualului   este să  dea studentului  cunoştinţele de  bază pentru  însuşirea limbii  germane şi să-l iniţieze,  ca, individual,  cu ajutorul dicţionarului,  să  poată  înţelege caracteristicile traducerii textelor de  specialitate.

Editura: Didactica si Pedagogica
Anul: 1966