Seara de film german - Der Räuber/ Hotul

Der Räuber/ Hoţul (Germania 2010)

Regie: Benjamin Heisenberg

Cu: Andreas Lust, Franziska Weisz

Data: Miercuri, 23 noiembrie 2011

Ora 18.30

Locul: sala Bertolt Brecht - Centrul Cultural German Iaşi, Str. Lascăr Catargi 38 (vis-a-vis de Spitalul de Urgenţe)

Am dori să vă invităm la Seara de Film German, care va avea loc miercuri, 23 noiembrie 2011, începând cu ora 18:30, în sala Bertolt Brecht a Centrului Cultural German Iaşi. Va fi prezentat filmul Der Räuber/ Hoţul în regia lui Benjamin Heisenberg, cu Andreas Lust şi Franziska Weisz  în rolurile principale.

Acțiune:  HOŢUL spune povestea unui om multi-talentat: Johann Rettenberger, un maratonist de succes şi jefuitor de bănci în serie. Sobru şi precis, îşi măsoară ritmul cardiac, tensiunea, rezistenţa şi eficienţa -, atunci când se antrenează, dar şi atunci când jefuieşte bănci, cu o mască ridicolă şi înarmat cu o puşcă, reuşind să fugă înainte de a ajunge poliţia. El locuieşte nedescoperit încă împreună cu prietena lui Erika în Viena. Pasionat şi dornic de călătorie, de mişcare şi de frumuseţea raidurilor, ajunge să îşi schimbe locuinţa de până la trei ori pe zi. Când este descoperit, picioarele îl poartă până în faţa unei defilări a poliţiei. Cineva ca el nu poate avea un scop: departe, tot mai departe îl duce fuga lui.

La sfârşitul anilor ‘80 s-a încheiat fuga unui om, pe care mass-media l-a numit "Pump gun Ronnie". Romanul ?Der Räuber / Hoţul” de Martin Prinz se bazează pe acest eveniment spectaculos din istoria criminală austriacă, pe care Benjamin Heisenberg, după debutul prestigios cu filmul SCHLÄFER,  îl transpune pe pelicula cinematografică: El îl înfăţişează pe spărgătorul de bănci ca un atlet de top în domeniul său, dependent de endorfine, ca iubit şi căutător de libertate, ca un fel de fenomen natural, condus de o energie interioară. Un thriller cu nuanţe filozofice despre un outsider misterios, al cărui drum spectatorii îl urmăresc cu sufletul la gură.

Filmul va fi subtitrat în limba română.

Intrarea este liberă.

Prezenţa dumneavoastră la acest eveniment ne-ar face deosebită plăcere.

Adaugat in: Nov 17, 2011