ANOSR: "Statutul studentului va avea doua forme pana la inceputul anului universitar"

Statutul studentului va avea pana la inceputul anului universitar urmator doua forme: Statutul studentului la nivel national, adoptat prin ordin de ministru, ca anexa a Legii Educatiei, dar si Statutul studentului de la nivelul fiecarei universitati, ca anexa a Cartei Universitare, a declarat marti presedinta Aliantei Nationale a Organizatiilor Studentesti din Romania (ANOSR), Dana Alexe.
Potrivit acesteia, Statutul studentului de la nivelul fiecarei universitati ca anexa a Cartei Universitare va avea un continut particular fiecarei institutii de invatamant superior, in conformitate cu specificul acesteia. Dana Alexe a afirmat ca la finalul saptamanii ANOSR va incheia procesul national de consultare si va transmite MECTS varianta finala a documentului, ce urmeaza a fi negociata si ulterior adoptata.

Adaugat in: Jun 8, 2011