Şase congresmeni americani cer Parlamentului de la Bucuresti modificarea Legii educatiei

Şase membri ai Congresului SUA cer, printr-o scrisoare adresata conducerii celor doua Camere ale Parlamentului de la Bucuresti, modificarea Legii educatiei sau adoptarea unei noi legi, pe motiv ca actul normativ ar fi "in detrimentul autonomiei universitare, democratiei si libertatii academice a universitatilor private si independente".
Conform documentului citat, unele dintre articolele legii "care par cu deosebire daunatoare" sunt cele prin care se transfera patrimoniul universitatilor private proprietatii de stat, articolele prin care este promovata discriminarea de varsta prin pensionarea profesorilor universitari la 65 de ani, articolul care "ar promova migrarea profesorilor in tari mai putin birocratice" si un alt articol, "care ar invalida autonomia universitara si libertatea academica".

Adaugat in: Jun 7, 2011