Colegiul national "Alexandru Lahovary" din Ramnicu Valcea la 120 de ani de existenta

Cel mai vechi liceu din Ramnicu Valcea - Colegiul National "Alexandru Lahovary" - a implinit 120 de ani de existenta, moment care a fost sarbatorit, la sfarsitul saptamanii trecute, in prezenta mai multor oficialitati - politicieni, oameni de cultura, oameni de afaceri - care s-au numarat printre absolventii acestei prestigioase unitati de invatamant.
Potrivit directorului Colegiului, prof. Constantin Drugan, istoria institutiei de invatamant incepe in 1891, cand la Ramnicu-Valcea se infiinteaza un gimnaziu "clasic", condus de Alexandru Teodoru. Cursurile incep in acelasi an, pe 7 septembrie. Dintr-o singura clasa la infiintare, gimnaziul va ajunge sa numere, in 1894, patru clase. Tot atunci, se hotaraste ca gimnaziul sa poate numele "Mircea-Voda". In 1899, prin Decretul ministerial 2533, se decide ca, pe viitor, gimnaziul sa poarte numele "Alexandru Lahovary".

Adaugat in: Jun 7, 2011